Αρχική / -Ροή Ειδήσεων / Euroleague: Γερμανική ήττα (82-68) σε Ολυμπιακό από την Μπάμπεργκ

Euroleague: Γερμανική ήττα (82-68) σε Ολυμπιακό από την Μπάμπεργκ

Ο Ολυμπιακός αγωνίζεται  για την πέμπτη σερί νίκη του στην EuroLeague, αντιμετωπίζοντας εκτός έδρας την Μπάμπεργκ

Μπάμπεργκ: Κοζέρ 17 (2), Μέλι 13 (1 τρίπ., 9 ριμπ.), Ζήσης 9 (1/6 τρίπ.), Νίκολιτς, Στάιγκερ 3 (1), Τάις 5, Λο, Στρέλνιεκς 9 (1 τρίπ., 7 ασ.), Βερεμεένκο, Μίλερ 20 (5), Χέκμαν, Ραντόσεβιτς 6.

Ολυμπιακός: Γκριν 8, Μπιρτς 6, Γιανγκ 9, Παπαπέτρου 8 (2), Σπανούλης 15 (2), Αγραβάνης 2, Μιλουτίνοφ, Παπανικολάου 11 (1 τρίπ., 8 ριμπ.), Μάντζαρης 5 (1), Λοτζέκι 4, Αθηναίου.

Ο Ολυμπιακός χάνει μια πολύ μεγάλη ευκαιρία να “σκαρφαλώσει” στη δεύτερη θέση της κατάταξης (μετά κι από την ήττα της Ρεάλ Μαδρίτης). Θα “πληρώσει” ακριβά το απογοητευτικό α’ δεκάλεπτο που έκανε και θα φύγει ηττημένος από τη Βαμβέργη. Αυτή είναι η τρίτη σερί ήττα των “ερυθρολεύκων” από τη γερμανική ομάδα!

Τελικό σκορ: Μπάμπεργκ – Ολυμπιακός 82-68

2” – Ο Παπαπέτρου σκοράρει από τη γωνία για τρεις (82-68)

13” – Λέι απ από τον Στρέλνιεκς (82-65)

33” – Μειώνει κι άλλο ο Γιανγκ (80-65)

45” – Άστοχος από τη γωνία ο Στρέλνιεκς

1’06” – Ο Γιανγκ κερδίζει το φάουλ και πηγαίνει στη γραμμή των βολών. Ο σέντερ των “ερυθρολεύκων έχει 2/2 βολές (80-63)

1’16” – Ο Μίλερ δεν θα καταφέρει να σκοράρει για τρεις

1’50” – Λάθος πάσα του Γιανγκ, κλέβει την μπάλα ο Στρέλνιεκς

2’06” – Ο Μίλερ σκοράρει πάλι για τρεις (80-61)

2’24” – Δύσκολο καλάθι από τον Παπανικολάου (77-61)

3’12” – Ο Τάις σκοράρει για δύο (77-59)

4’02” – Στο -16 (75-59) ο Ολυμπιακός μετά τις 1/2 βολές του Μπιρτς

4’21” – Καλάθι τριών πόντων του Μίλερ, με τη διαφορά να φτάνει στο +17 (75-58) για την Μπάμπεργκ

4’34” – Καλή άμυνα του Λοτζέσκι στον Κοζέρ, ριμπάουντ ο Παπανικολάου

5’02” – Κάρφωμα από τον Μπιρτς, μετά την ασίστ του Σπανούλη (72-58)

5’32” – Ο Λοτζέσκι κάνει λάθος μετά το άστοχο λέι απ του Μόρις, κι οι γηπεδούχοι έχουν νέα επίθεση. Μετά το τάιμ άουτ όμως αφού ο Αντρέα Τρινκιέρι καλεί τάιμ άουτ.

Οι Σπανούλης, Γκριν, Λοτζέσκι, Μπιρτς και Παπανικολάου στο παρκέ για τους “ερυθρόλευκους”

Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος καλεί τάιμ άουτ για να συμμαζέψει κάπως την εικόνα της ομάδας του, αφού -η αλήθεια είναι ότι- οι “ερυθρόλευκοι” είναι πολύ κακοί σήμερα.

34′ (72-56) Τζαμπ-σουτ από τον Μίλερ, στο +16 η Μπάμπεργκ.

Επέστρεψε στο παρκέ ο Σπανούλης.

Ο Ολυμπιακός κάνει συνεχόμενα λάθη και δείχνει να μην έχει τις λύσεις για να μειώσει την διαφορά.

33′ (70-56) Κάρφωμα από τον Ρακόσεβιτς.

32′ (65-54) Μείωσε με βολές ο Παπανικολάου.

Για να δούμε αν ο Ολυμπιακός θα μπορέσει να γυρίσει αυτό το ματς. Είναι πίσω στο σκορ από το ξεκίνημα του ματς.

32′ (65-52) Γκολ-φάουλ από τον Μίλερ. Το έκανε ο Παπαπέτρου. Έβαλε και την βολή.

31′ (62-52) Μείωσε ο Μπιρτς.

31′ (62-50) Δύσκολο καλάθι από τον Στρέλνιεκς.

Μπήκαμε στην 4η και κρίσιμη περίοδο.

Τέλος τρίτης περιόδου, ο Παπανικολάου μείωσε σε 59-50 με buzzer beater καλάθι.

Μένει 1’25” για το τέλος της τρίτης περιόδου. Το σκορ είναι 57-45.

29′ (57-45) Τρίποντο από τον Στάιγκερ.

28′ (54-45) Mείωσε με βολές ο Γκριν, η διαφορά κάτω από τους 10 πόντους για πρώτη φορά.

Ο Σπανούλης πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού με 15 πόντους.

Ο Ολυμπιακός στο παρκέ με τους Σπανούλη, Γκριν, Λοτζέσκι, Αγραβάνη, Γιανγκ.

27′ (54-43) Ο Σπανούλης απάντησε σε τρίποντο.

27′ (54-40) Ο Μέλι σε μία υπέροχη ατομική ενέργεια.

Ο Ολυμπιακός σπαταλά κατοχές στην επίθεση, αν και βγάζει άμυνες.

Γρήγορος ρυθμός στο παιχνίδι.

24′ (50-39) Τρίποντο από τον Μάντζαρη.

24′ (50-36) Πρώτο καλάθι από τον Ραντόσεβιτς στο δεύτερο μέρος.

13′ (48-36) Καλάθι από τον Σπανούλη. Σερί 6-0 ο Ολυμπιακός.

Βγάζει άμυνες και παίρνει ριμπάουντ ο Ολυμπιακός.

22′ (48-34) Μείωσε την διαφορά ο Αγραβάνης.

21′ (48-32) Ο Μάντζαρης μείωσε σε 48-32.

Μάντζαρης, Σπανούλης, Παπανικολάου, Αγραβάνης, Μιλουτίνοβ στο παρκέ.

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο.

Τα στατιστικά του Ολυμπιακού: 30 πόντοι, 9/18 δίποντα (50%), 2/12 τρίποντα (16.7%), 6/11 βολές (54.5%), 12 ριμπάουντ (4-8), 4 ασίστ, 4 κλεψίματα, 7 λάθη, 2 μπλοκ

Τα στατιστικά της Μπάμπεργκ: 48 πόντοι, 11/14 δίποντα (78.6%), 6/13 τρίποντα (46.1%), 8/9 βολές (88.9%), 15 ριμπάουντ (1-14), 10 ασίστ, 4 κλεψίματα, 8 λάθη, 3 μπλοκ.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου, Μπάμπεργκ – Ολυμπιακός 48-30.

Καλάθι και φάουλ από τον Σπανούλη.

Απομένουν 6” πριν το τέλος του ημιχρόνου. Η κατοχή στον Ολυμπιακό.

Ο Κοζέρ μετρά 17 πόντους στο ματς.

20′ (48-27) Τρομερός ο Κοζέρ. Νέο τρίποντο. Στο +19 η Μπάμπεργκ.

19′ (45-27) Τέλειωσε και πάλι την φάση ο Μέλι.

18′ (43-25) Μείωσε στον αιφνιδιασμό με μπάσιμο ο Ολυμπιακός, από τον Σπανούλη.

17′ Ο Ραντόσεβιτς έφερε την Μπάμπεργκ στο +20 (43-23).

17′ Επιβλητικό μπλοκ του Μέλι στον Μπιρτς.

Ο Αγραβάνης στο “4” αντί του Παπαπέτρου.

16′ (41-23) Γκολ-φάουλ ο Κοζέρ ύστερα από μπάσιμο. Έβαλε και την βολή.

16′ (38-23) Απάντησε ο Λοτζέσκι.

16′ (38-21) Στο +17 η Μπάμπεργκ, που απάντησε με ένα γρήγορο 7-0 σερί.

15′ (35-21) Νέο καλάθι από τον Κοζέρ.

15′ (33-21) Καλάθι από τον Μέλι.

14′ (31-21) Κάρφωμα Γιανγκ από ασίστ Σπανούλη. Σερί 8-0 ο Ολυμπιακός.

14′ (31-19) Ο Ολυμπιακός έχει κάνει ένα σερί 6-0, σκόραρε με τον Παπαπέτρου.

14′ (31-17) Μείωσε ο Γιανγκ.

Ο Ολυμπιακός στο παρκέ με τους Σπανούλη, Γκριν, Λοτζέσκι, Παπανικολάου, Γιανγκ.

13′ (31-15) Απάντησε ο Γκριν.

13′ (31-13) Νέο καλάθι από τον Στρέλνιεκς.

Ο Ολυμπιακός κάνει λάθη και σπαταλά τις κατοχές του.

12′ (29-13) Τρίποντο από τον Στρέλνιεκς, στο +16 η Μπάμπεργκ. Κακό ξεκίνημα από τον Ολυμπιακό.

11΄ (26-13) Τρίποντο από τον Μέλι, στο +13 η Μπάμπεργκ. Είναι εξαιρετικός σουτέρ ο Ιταλός.

Ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο.

Άστοχος ο Ολυμπιακός. Έχει 3/13 σουτ, 1/6 δίποντα και 2/7 τρίποντα, συν 5/10 βολές.

Τέλος πρώτου δεκαλέπτου, Μπάμπεργκ – Ολυμπιακός 23-13.

10′ (23-13) Βολές από τον Γκριν.

Απομένουν 31” πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Αρκετά φάουλ στο ματς. Στις βολές ο Γκριν.

10′ (23-11) Βολές από τον Ζήση. Στο +12 η Μπάμπεργκ.

Ο Αθηναίου στο παρκέ αντί του Μάντζαρη.

9′ (21-11) Έβαλε τις βολές ο Λοτζέσκι.

Η Μπάμπεργκ παίζει με αλλαγές στην άμυνα, πάει στις βολές ο Λοτζέσκι.

9′ (21-9) Ο Πλάις με τζαμπ-σουτ.

8′ (19-9) Ο Πλάιμς με βολές έφερε την Μπάμπεργκ και πάλι στο +10.

Μπήκαν στο ματς οι Παπαπέτρου και Λοτζέσκι.

7′ (16-9) Τρίποντο από τον Μίλερ.

7′ (13-9) Τρίποντο από τον Σπανούλη.

7′ (13-6) Τρίποντο-ανάσα από τον Παπανικολάου, που στα τελευταία ματς έχει βρει ρυθμό στα σουτ από την περιφέρεια.

Ο Ολυμπιακός δεν κυκλοφορεί καλά την μπάλα.

6′ (13-3) Στο +10 η Μπάμπεργκ με βολές του Μέλι.

6′ (11-3) Ο Μπιρτς μέτρησε 1/2 βολές.

5′ (11-2) Πρώτο καλάθι για τον Ολυμπιακό με μπάσιμο του Σπανούλη.

Ο Ολυμπιακός έχει μπλοκάρει στην επίθεση, ενώ έχει και αδυναμίες στην άμυνα.

Χάνει και τα ριμπάουντ στην άμυνα ο Ολυμπιακός.

4′ Έχασε την πρώτη βολή ο Μάντζαρης, έχασε και την δεύτερη!

4′ (11-0) Ο Ζήσης έβαλε βολές, στο 11-0 η Μπάμπεργκ…

Ο Μπιρτς στην θέση του Μιλουτίνοβ.

4′ (9-0) Κακό ξεκίνημα από τον Ολυμπιακό. Νέο καλάθι από τον Μίλερ. Έχει βρει ρυθμό η Μπάμπεργκ.

3′ (7-0) Ιδανικό ξεκίνημα για Μπάμπεργκ. Στο 7-0 οι Γερμανοί με τρίποντο του Κοζέρ.

2′ (4-0) Τέλειωσε την φάση ο Μέλι.

1′ (2-0) Άνοιξε το σκορ ο Κοζέρ.

Tζάμπολ στην αναμέτρηση.

Η πεντάδα της Μπάμπεργκ: Κοζέρ, Μέλι, Μίλερ, Ζήσης, Ραντόσεβιτς.

Ενός λεπτού σιγή για τα θύματα στο Βερολίνο.

Ο Ολυμπιακός ξεκινά το ματς έχοντας στην πεντάδα τους Μάντζαρη, Σπανούλη, Παπανικολάου, Αγραβάνη και Μιλουτίνοβ.

Στις κερκίδες βρίσκονται και περίπου 100 οπαδοί του Ολυμπιακού, οι οποίοι ήρθαν για να στηρίξουν την ομάδα τους από κοντινές πόλεις της Γερμανίας.

Ολοκληρώθηκε η παρουσίαση των δύο ομάδων. Οι κερκίδες είναι κατάμεστες. Οι Γερμανοί φίλαθλοι έχουν δημιουργήσει ωραία ατμόσφαιρα.

H Mπάμπεργκ θα αγωνιστεί χωρίς τον ΜακΝίλ (ο πρώην παίκτης του Άρη πήγε πρόσφατα στην γερμανική ομάδα), αλλά θα έχει στην διάθεση της τον Κοζέρ.

Ο Ολυμπιακός πρέπει να προσέξει απόψε την δραστηριότητα του Νικολό Μέλι, ο οποίος πραγματοποιεί εξαιρετική σεζόν. Ο Ιταλός πάουερ-φόργουορντ έχει 13.1 πόντους και 7.8 ριμπάουντ ανά παιχνίδι.

Οι δύο ομάδες έχουν ξεκινήσει την προθέρμανση τους. Ο Ολυμπιακός θα αγωνιστεί με τα ερυθρόλευκα.

Το ρεκόρ της Μπάμπεργκ, της ομάδας στην οποία αγωνίζεται ο Νίκος Ζήσης, είναι στο 4-9.